Metoda wygodna, tania i skuteczna. Zalety stosowania antykoncepcji w postaci zastrzyku przyci±gaj± uwagê coraz wiêkszej liczby kobiet. Warto jednak zapoznaæ siê z list± dzia³añ ubocznych i przeciwwskazañ, która w przypadku hormonalnej antykoncepcji jest wyj±tkowo d³uga. Niektórzy lekarze traktuj± zastrzyk jako antykoncepcjê zalecan± „w ostateczno¶ci”. Domiê¶niowy zastrzyk dostarcza do organizmu 150 mg octanu medroksyprogesteronu, zwi±zku bêd±cego pochodn± ¿eñskiego hormonu p³ciowego - progesteronu. Podawany raz na trzy miesi±ce lek zapewnia bardzo wysok± ochronê przed niechcian± ci±¿±. Wska¼nik Pearla waha siê w granicach 0,3, co oznacza, ¿e spo¶ród tysi±ca kobiet stosuj±cych tê metodê przez rok, zaledwie trzy zasz³y w ci±¿ê. Mechanizm dzia³ania preparatu Depo-Provera, bo tak nazywaj± siê dostêpne na rynku ampu³ki z hormonem, polega na hamowaniu owulacji oraz na zagêszczaniu ¶luzu szyjkowego, co utrudnia przemieszczanie siê plemników.
Same zalety? Wysoka skuteczno¶æ i wygoda stosowania to najwiêksze zalety tej formy antykoncepcji. Kobieta nie musi pamiêtaæ o codziennym przyjmowaniu pigu³ek czy o aplikacji kremu lub pianki plemnikobójczej przed stosunkiem. Metoda ta polecana jest m³odym mamom, które mog± zdecydowaæ siê na zastrzyk ju¿ w szóstym tygodniu po porodzie.
Kobiety karmi±ce piersi± nie musz± obawiaæ siê negatywnego wp³ywu preparatu na ilo¶æ czy jako¶æ mleka. Nie stwierdzono, aby zastrzyk w jakikolwiek sposób oddzia³ywa³ na zdrowie i rozwój dziecka. Ponadto badania potwierdzaj±, ¿e przyjmowanie hormonu w zastrzyku zmniejsza ryzyko wyst±pienia raka endometrium (a¿ o 80 proc.) i miê¶niaków macicy. Nie bez znaczenia jest tak¿e relatywnie niski koszt takiej metody zabezpieczenia - raz na trzy miesi±ce musimy zakupiæ ampu³kê leku w cenie oko³o 40 z³.
Nie taka idealna Antykoncepcja w zastrzyku ma jednak wiele wad, które nale¿y wzi±æ pod uwagê przed podjêciem decyzji o jej stosowaniu. ¦rodowisko medyczne podkre¶la przede wszystkim negatywny wp³yw d³ugotrwa³ego przyjmowania leku na gêsto¶æ masy kostnej, która po piêciu latach stosowania preparatu ulega zmniejszeniu o oko³o 6 proc. Antykoncepcja w zastrzyku zwiêksza wiêc ryzyko zachorowania na osteoporozê. Nieznacznie ro¶nie równie¿ prawdopodobieñstwo rozwoju raka piersi.
|